Фото без опису

Як оформити субсидію на оренду житла для ВПО

Субсидія на оренду житла для ВПО – це додаткова фінансова допомога родинам з числа ВПО, які змушені орендувати житло через те, що втратили власне внаслідок російської агресії та окупації.

Алгоритм оформлення субсидії на оренду житла:

  1. ВПО і власник житла заповнюють і підписують документи
    1. Договір на оренду житла
    2. Заяву про надання субсидії та компенсацію частини податків 
    3. В окремих випадках можуть знадобитися скановані копії документів (наприклад, про те, що людина є законним представником, або рішення суду)
  2. Подають документи до Пенсійного фонду України (ПФУ)
    1. офлайн (відвідавши будь-який сервісний центр ПФУ, ЦНАП), тоді документи подаються і підписуються у паперовому вигляді
    2. або онлайн (через портал електронних послуг ПФУ), документи подаються в електронному вигляді, підписуються КЕП . Звертаємо увагу, що має бути два підписи (наймача та наймодавця), цим вони засвідчують домовленості між собою
  3. Протягом 10 днів отримують інформацію про прийняте рішення
    1. про призначення субсидії і її розмір
    2. або про необхідність уточнити дані чи виправити помилки
    3. або про відмову (з поясненням причини)

Адреса проживання у довідці ВПО має збігатися з адресою орендованого житла. Якщо ж людина змінює адресу, переїжджаючи в орендоване житло, необхідно повідомити про це орган соцзахисту, зазначити нову адресу і надати копію довідки ПФУ.

Якщо субсидія призначена:

  • ВПО щомісяця отримує розраховану з урахуванням соціальних нормативів виплату на свій картковий рахунок
  • Власник житла щокварталу отримує компенсацію на оплату податків, виходячи із соціальної вартості оренди, на свій картковий рахунок

При цьому:

  • ВПО сплачує орендну плату та за спожиті комунальні послуги власнику житла або надавачам послуг (залежно від домовленостей)
  • Власник житла щокварталу самостійно сплачує податок на доходи фізичних осіб та військовий збір (з отриманої суми доходу від здавання житла в найм)

Нагадуємо, що Мінсоцполітики розробило новий інструмент підтримки для ВПО – субсидію на оренду житла. Більше інформації про інструмент для ВПО у відео http://bit.ly/3WOrMmi, для власників житла – http://bit.ly/3QhFk6f

Фото без опису

Фото без опису

 

Допомога на проживання для ВПО у 2025 році

         Уряд продовжив виплати для внутрішньо переміщених осіб ще на шість місяців з березня 2025 року. Відтак, всі, хто вже отримує допомогу, матимуть автоматичне продовження виплат — подавати додаткову заяву не потрібно.

       Рішення є частиною програми "Зимова підтримка", яка спрямована на підтримку українських родин у зимовий період. Програма об’єднує різні види допомоги, забезпечуючи їхню доступність для тих, хто цього потребує.

           Хто має право продовжив виплати для внутрішньо переміщених осіб:

  • для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня року, в якому приймається рішення  розмір пенсії  не перевищує чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність ( не перевищує 9 444 грн);
  • осіб з інвалідністю I чи II групи, дитині з інвалідністю віком до 18 років, дитині, хворій на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність
  • дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа віком до 23 років, зокрема таким, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.

           Для інших категорій ВПО, які також потребують підтримки і відповідають наступним умовам (нижче) допомога може бути продовжена ще на 6 міс після подання заяви.

            За заявою допомога продовжуватиметься:

  • для непрацюючих осіб працездатного віку, які здійснюють догляд за дитиною до 14 років, 
  • та для сімей у яких, виховується троє і більше дітей віком до 18 років, всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах.

            Також мають право на допомогу на 6 міс. за заявою сім'ї, у складі яких є: 

  • непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася;
  • діти, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або навчаються у закладах загальної середньої освіти, та/або діти, які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

              Також право на продовження виплати ще на 6 міс. за заявою мають особи:

  • якщо у складі сім’ї є особа, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку, за дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, що підтверджується документально.
  • коли у складі сім’ї є працездатні особи, які працюють, провадять підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, зокрема, які протягом попередніх шести місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа — підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання, та у складі сім’ї є діти віком до 14 років.

          В усіх зазначених вище випадках допомога призначатиметься на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім’ї, алеінші непрацюючі працездатні особи із складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги) зобов’язані зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або розпочати діяльність відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”.

         У разі невиконання такої умови виплата допомоги припиняється через місяць.

         Також право на продовження виплати ще на 6 міс. за заявою мають наступні категорії:

  • малолітня дитина, яка прибула без супроводу законного представника за заявою особи, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах;
  • вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких віднесено до I—IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС), що підтверджується інформацією з Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я;
  • особа, яка втратила працездатність, але не має права на пенсійну виплату та /або отримує державну соціальну допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю” або Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” (крім осіб з інвалідністю І та ІІ групи), якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї за останні три місяці не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

Звертаємо увагу, що ВПО, які отримували допомогу та відмовилися від неї, або яких було знято з обліку як ВПО через те, що вони повернулись до покинутого місця проживання,  але знову були змушені з нього виїхати, та яких повторно взято на облік, також можуть знову звернутись за призначенням допомоги.

Фото без опису

Фото без опису

 

Механізми підтримки ВПО у 2025 році

Сьогодні в Україні діє низка механізмів підтримки для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), спрямованих на забезпечення їхніх базових потреб та інтеграцію в нові громади, серед яких, зокрема, такі:

Допомога на проживання

ВПО отримують щомісячні виплати у розмірі 2 000 гривень для дорослих та 3 000 гривень для дітей і осіб з інвалідністю. Виплати складають 2 000 гривень для дорослих та 3 000 гривень для дітей і осіб з інвалідністю. Це базова підтримка, спрямована на покриття нагальних потреб. Оформити виплати можна через місцеві управління соціального захисту або онлайн. З 1 березня 2025 року здійснюється автоматичне перепризначення виплат для ВПО ще на один 6-місячний період, за умови відповідності критеріям. Деталі на сайті НССУ https://nssu.gov.ua/news/dopomoha-na-prozhyvannia-dlia-vpo-u-2025-rotsi

Нагадуємо, що платформа “Дія” дозволяє ВПО швидко та зручно отримати довідку внутрішньо переміщеної особи, подати заяву на грошову допомогу або повідомити про зміну місця проживання. 

Субсидії на оренду житла

З січня 2025 року запроваджено механізм субсидій для покриття вартості оренди житла. Для її отримання потрібно укласти договір найму та подати заяву на субсидію. Можна зробити це онлайн, через портал електронних послуг Пенсійного фонду України (ПФУ) або в паперовій формі — до ПФУ чи центру надання адміністративних послуг. Розмір субсидії розраховується індивідуально. Для розрахунку субсидії беруться до уваги рівень доходів родини, кількість членів сім’ї та вартість оренди житла в конкретному регіоні. Деталі на сайті ПФУ (https://www.pfu.gov.ua/2169978-startuvav-eksperymentalnyj-proyekt-shhodo-nadannya-subsydiyi-na-orendu-zhytla-dlya-vpo/)

Компенсація витрат на розміщення ВПО

З 1 березня призначення компенсації за тимчасове безоплатне розміщення ВПО здійснюють органи Пенсійного фонду України. Для отримання виплат до органу ПФУ подаються повідомлення і заява (встановленої форми). Документи можуть подаватись у паперовому або електронному вигляді, зокрема через вебпортал електронних послуг ПФУ. Компенсація витрат призначається власнику житлового приміщення на шість місяців та автоматично продовжується на наступні шість місяців після проведення перевірки права на призначення компенсації. 

Професійна підготовка та перекваліфікація

Уряд і міжнародні організації пропонують програми для підвищення кваліфікації ВПО, допомагаючи їм знайти роботу в нових умовах. Роботу можна шукати на Єдиному порталі вакансій за посиланнямhttps://www.dcz.gov.ua/job . Це найбільша база вакансій в Україні, створена Державною службою зайнятості. Для ВПО тут є окрема категорія вакансій, де роботодавці надають житло. Додатково портал пропонує інші корисні сервіси, такі як професійне навчання, надання ваучерів на навчання та програми грантів для створення або розвитку власного бізнесу. Деталі на сайті Державного центру зайнятості: https://www.dcz.gov.ua/.

Підтримка підприємництва

Держава та грантові програми стимулюють відкриття бізнесу серед ВПО, надаючи фінансову підтримку або консультації. Урядовий проект “єРобота” передбачає надання українцям грантів для започаткування бізнесу, розвитку підприємництва та навчання. Він спрямований на активізацію підприємницької діяльності та стимулювання створення робочих місць. Подробиці за посиланнямhttps://me.gov.ua/News/Detail/9bc3d9b7-04fa-441b-9647-c0f1eb746fe6?lang=uk-UA&title=Robota .

Муніципальна няня для ВПО

Презентація .

Відповіді на запитання щодо послуги. 

Інформація про послугу за посиланням: https://guide.diia.gov.ua/view/pryznachennia-ta-vyplata-kompensatsii-posluhy-z-dohliadu-za-dytynoiu-do-trokh-rokiv-munitsypalna-niania-70a5d4dd-2a9b-4ea8-9b32-fbaff43f4d5b