Фото без опису

ПРОТИДІЯ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ: ПРО ЩО ВАЖЛИВО ПАМ'ЯТАТИ КОЖНОМУ?

Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, який не оминає жодної країни світу. Це сучасна форма рабства, що грубо порушує права людини.

Україна є однією з перших країн Європи, яка у 1998 році встановила кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. У Кримінальному кодексі України покарання за торгівлю людьми передбачено статтею 149, яка визначає ці злочинні дії як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.

Існує чимало різноманітних видів експлуатації, серед яких основними, на думку правоохоронних органів, є сексуальна, трудова, втягнення в злочинну діяльність і використання у жебрацтві. Водночас вона може проявлятися ще й у таких формах, як рабство, залучення у боргову кабалу, використання у порнобізнесі, втягнення у злочинну діяльність, усиновлення або удочеріння в комерційних цілях чи використання у збройних конфліктах та ін.

Як бачимо, торгівля людьми здійснюється з метою поневолення, основними формами якого вважають: примусову працю; сексуальну експлуатацію; працю за борги; боргове рабство серед трудових мігрантів; підневільне домашнє служіння; примусову дитячу працю; використання дітей як солдат; сексуальну експлуатацію дітей.

Якщо щодо людини вчинялися наступні дії, знайте, що це ознаки торгівлі людьми:

забрали паспорт або інші документи;

позбавляли вільного пересування та спілкування з рідним;

пообіцяли добре оплачувану роботу (за кордоном чи в Україні), а потім не

заплатили обіцяних грошей;

погрожували, били, ґвалтували, знущалися над людиною або чинили психологічний тиск;

за допомогою фізичного чи психологічного насильства примушували виконувати роботу, якою особа не хотіла займатися;

примушували відпрацьовувати неіснуючі борги;

працю людини використовували, не виплативши повністю або частково обіцяної заробітної плати;

людина не мала можливості за власним бажанням кинути роботу;

примушували працювати понаднормово, при цьому реальні умови роботи були значно гірші, ніж обіцяли;

попри волю людини примушували жебракувати, здійснювати злочинну діяльності або використовували у збройному конфлікті та ін. схожі дії.

Як правило, торгівля людьми не є одномоментним явищем і включає такі етапи:

вербування;

переміщення;

передача людини;

одержання людини;

експлуатація.

Кожен з цих етапів супроводжується низкою пов'язаних між собою дій, які роблять жертву торгівлі людьми залежною від торгівця та підтримують здійснення усього злочинного процесу.

Жертвою торгівлі людьми може стати будь-хто, будь-яка людина, незалежно від статі, віку, соціального статусу, рівня освіти тощо. Однак, у першу чергу, до групи ризику можуть потрапити такі категорії осіб, як безробітні люди працездатного віку; жителі сільської місцевості; люди, які мають низький рівень доходів; особи, що працюють за кордоном нелегально; особи, що нелегально виїжджають за кордон або нелегально в’їжджають та перебувають на території тієї чи іншої країни; люди, що користуються послугами сайтів та застосунками знайомств або шукають посередництва для укладання фіктивних шлюбів; особи, які працюють у сфері розваг; особи, які раніше уже були жертвами торгівлі людьми; діти, в тому числі – діти-сироти, бездоглядні діти або, позбавлені батьківського піклування тощо.

Що ж робити людям, які стали жертвами трудової експлуатації?

Перш за все, закликаємо потерпілих або людей, яким загрожує небезпека, звертатися на лінію 102, а також допомогу завжди можна отримати за номерами, вказаними в інфографіці.