Нині в системі пробації ідентифіковано понад 1000 осіб, що мають статус ветерана війни та відбувають покарання без позбавлення волі. Проте, для надання ветерану тієї допомоги, якої він потребує, пробація не лише ідентифікує наявність такого статусу, а й визначає потреби та ризики, використовуючи інструмент оцінки ризиків. Це дає можливість визначити ефективні заходи для реінтеграції та ресоціалізації ветеранів.

          Центр пробації орієнтується на міжнародну практику, згідно з якою колишні військові, які опинилися в конфлікті із законом, мають проходити ресоціалізацію поза місцями позбавлення волі. У центрі підходу — людяність, відновлення та підтримка, а не ізоляція.

       Щоб сформувати ефективні механізми роботи з ветеранами, які перебувають на пробації, при консультативно-експертній раді ДКВС України (Державна кримінально-виконавча служба України) створено робочу групу. До неї увійшли представники Мін’юсту, Сил оборони, експерти, міжнародні партнери та громадськість. Мета — розробити програму супроводу та підтримки ветеранів – суб’єктів пробації.

       Особливу увагу буде приділено пілотному проєкту ресоціалізації ветеранів у Центрі підготовки населення до Національного спротиву Київської області. Там ветерани зможуть долучитися до діяльності центру, поєднавши суспільно корисну працю з відновленням власних життєвих орієнтирів та передати свій бойовий досвід цивільному населенню.

         Якщо проєкт покаже позитивні результати, його досвід планується масштабувати по всій Україні.

         Пробація сьогодні — це не просто альтернатива в’язниці.

         Це система підтримки, що допомагає ветеранам знайти новий сенс життя, відновити довіру до суспільства і до себе.