Торгівля людьми – серйозна соціальна проблема, що загрожує праву людини: на життя, на свободу пересування, на те, щоб не зазнавати тортур. Торгівля людьми характерна для всіх країн – і економічно розвинених, і держав, що переживають перехідний політичний і економічний період, постраждалих від воєн і локальних конфліктів. Мільйони людей насильно втягнуті у заняття проституцією, побутове рабство, жебрацтво та інші види експлуатації. Люди піддаються експлуатації як всередині окремо взятої країни (внутрішня торгівля людьми – нелегальне працевлаштування у своїй країні буває не менш небезпечним, ніж за кордоном), так і в інших країнах.

Метою торгівлі людьми є – отримання прибутків шляхом: -залучення жертв до заняття проституцією, сексуальна експлуатація; -використання рабської праці – залучення до примусових робіт або надання різних послуг -вилучення органів і тканин для трансплантації ; -незаконне усиновлення (удочеріння) та інше.

Як злочинці експлуатують своїх жертв і здійснюють контроль над ними? Втягнення у боргове рабство. Наприклад, від жертви вимагають повернути суму, яка була витрачена на її переміщення, харчування та житло. Замість погашення заборгованості працею, сума «боргу» зростає, а жертва не може позбутися експлуатації, також для контролю над жертвою може використовуватися наявність у неї неповерненого боргу. Ізоляція та відбір документів. Відбираючи у жертв документи, злочинці не дають їм можливості повернутися в країну походження або виїхати в інше місце. Експлуататори також переконують своїх жертв в тому, що самі мають тісні зв’язки з поліцією і що не має сенсу звертатися до неї за допомогою.

Насильство і страх. Для утримання своїх жертв в покірності работорговці гвалтують їх, піддають побоям і катуванням, викликають у них наркозалежність, ізолюють від інших жертв, позбавляють хліба та води, загрожують зганьбити їх перед родичами або видати поліції як нелегалів.

Незаконне перебування в чужій країні, сором і ізоляція – ті механізми, які застосовуються для створення залежності жертв від їх експлуататорів, для змушення їх відмовлятися від звернення за допомогою до правоохоронних органів Загрози заподіяти шкоду родичам жертв. Злочинці збирають інформацію про членів сімей жертв і загрожують заподіяти їм шкоду, якщо жертва не підкоряться або спробують втекти. Як не стати жертвою торгівлі людьми ? Уникайте спокусливих пропозицій випадкових або знайомих людей про роботу, навчання чи шлюб за кордоном, ні в якому разі не довіряйте нікому свої документи. Як правило, пропозиції швидкого, легкого і великого заробітку не відповідають дійсності. Поцікавтеся, чи легальна діяльність фірм, що запрошують вас за кордон і посередників, що співпрацюють з ними на місці ( туристичних, шлюбних, з працевлаштування та з організації навчання). Знайдіть в інтернеті адресу запрошуючої фірми. Не беріть гроші в борг у сумнівних, малознайомих приватних осіб. Відразу обумовлюйте умови надання та повернення боргу.

Як жертви можуть врятуватись ? Якщо Ви підозрюєте, що ви самі, хтось із Ваших близьких, знайомих став жертвою торгівлі людьми, негайно повідомте родичам, в компетентні органи (консульство України, посольство України), зверніться в поліцію! В основному, жертви торгівлі людьми звільняються з рабського становища в результаті оперативних дій поліції, за допомогою сторонніх, або самостійно організувавши і здійснивши втечу .

Якщо Ви опинилися у скрутному становищі за межами України, звертайтеся по допомогу до:

– посольства або Консульства України у країні Вашого перебування, де Вам допоможуть отримати документи, що засвідчують Вашу особу, і повернутися на Батьківщину.

– національного товариства Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, де Вам можуть надати можливість відновити зв’язок з рідними та повідомити їм про своє скрутне становище.

– міжнародних, громадських, благодійних організацій, де Ви також зможете отримати допомогу та підтримку. Якщо Ви або хтось із знайомих та родичів стали жертвою торгівлі людьми звертайтеся: на Національну «Гарячу лінію» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів                    0800 505 501(безкоштовно зі стаціонарних телефонів) 527 (безкоштовно для абонентів Київстар, МТС, Life).