Засуджені за колабораційну діяльність.

 

                     Про особливості перебування під наглядом пробації засуджених за колабораційну діяльність розповів в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" директор Державної установи "Центр пробації" Олег Янчук.

                   

                    Сьогодні на обліку уповноважених органів з питань пробації перебуває 646 осіб, засуджених за злочини проти основ національної безпеки України, з яких 235 - саме за колабораційну діяльність. Вид покарання залежить від злочину, який вони вчинили.

«Колаборанти, які перебувають на пробації, - це люди, яким заборонено обіймати певні посади або займатись певними видами діяльності. Пробація здійснює контроль за дотриманням засудженими вимог судового рішення, аби вони не обіймали заборонені посади, не виїжджали за межі держави тощо", - додав Олег Янчук.

 

                    Кількість таких засуджених із зрозумілих причин має стійку позитивну динаміку. Черговий професійний виклик не був залишений Центром пробації поза увагою. На базі сектору психологічної допомоги та інновацій в пробації було створено робочу групу, завданням якої є визначення особливостей проведення оцінки криміногенних потреб засуджених за колабораційну діяльність, формування обгрунтованих рекомендацій щодо соціально-виховного впливу на суб’єктів пробації з числа колаборантів, розробка ефективних поведінкових інтервенцій для індивідуальної роботи з ними.

                

                   Сектором психологічної допомоги та інновацій з жовтня 2022 року по березень        2023 року проведено дослідження соціально-демографічних, індивідуально-психологічних та інших особливостей засуджених за колабораційну діяльність, які перебувають на обліку уповноважених органів з питань пробації, за результатами якого розроблено комплексну методику роботи із особами, засудженими за злочини, пов’язані з колабораційною діяльністю.

                

                   Під час вебінару керівник сектору психологічної допомоги та інновацій в пробації, доктор психологічних наук Віталій Шимко описав досліджений «портрет» колаборанта. Дослідник зауважив, що колаборанти є частиною українського суспільства, які представляють різні верстви населення та мають особливу архітектуру системи цінностей. Застосування лише наглядових заходів (із ізоляцією, або без ізоцяції від суспільства) не зможе вплинути на систему цінностей колаборантів. Позитивних результатів можна досягти лише застосовуючи спеціальну методику соціально-психологічного впливу, яка ураховує ментальні та культурні особливості країни.

              

                  Презентована методика спрямована на реалізацію індивідуального підходу в роботі із суб’єктами пробації – особами, засудженими за злочини, пов'язані з колабораційною діяльністю, що має на меті підвищення ефективності виконання покарань, альтернативних позбавленню волі щодо таких засуджених, забезпечення наглядових та соціально-виховних заходів, спроможних вплинути на їхню ціннісну орієнтацію, зміну поведінки та попередження нових кримінальних правопорушень.